Uniunea Europeană a anunțat detaliile celui de-al zecelea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei Teroriste, care va viza bunuri industriale și tehnologie, potrivit CNN.
UE va aplica interdicții de export în valoare de 11,8 miliarde de dolari (11 miliarde de euro) Rusiei pentru a „priva economia rusă de tehnologie și bunuri industriale critice”, a anunțat miercuri președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, într-o declarație înregistrată de la Strasbourg, Franța.
„Pentru un impact maxim, vizăm multe bunuri industriale de care Rusia are nevoie și pe care nu le poate obține prin backfilling de la țări terțe – bunuri vitale precum electronice, vehicule specializate, piese de mașini, piese de schimb pentru camioane și motoare de avion”, a spus von der Leyen.
UE va viza, de asemenea, bunuri din sectorul construcțiilor, „care pot fi direcționate către armata Rusiei”, a spus ea. De asemenea, UE va plasa „controale asupra a 47 de componente electronice care pot fi utilizate în sistemele de armament rusești, inclusiv drone, rachete, elicoptere. Prin aceasta, am interzis toate produsele tehnologice găsite pe câmpul de luptă. Și ne vom asigura că nu găsesc alte modalități de a ajunge acolo”.
UE urmează să se coordoneze cu statele membre pentru a efectua o trecere în revistă a activelor Băncii Centrale a Rusiei deținute în bloc, pe care von der Leyen a numit-o „crucială”, având în vedere că activele publice rusești ar putea fi folosite pentru a finanța reconstrucția în Ucraina.
Înaltul Reprezentant al UE, Josep Borrell, a subliniat intențiile UE de a adăuga aproape 100 de entități și persoane influente pe lista de sancțiuni pentru „rolul lor în subminarea suveranității și integrității teritoriale a Ucrainei”.
„Aceasta îi include pe cei responsabili pentru activități militare, pentru decizii politice, propagandă și dezinformare. Îi vizăm pe cei implicați în răpirile de persoane, deportările și adopțiile forțate de copii ucraineni în Rusia și, de asemenea, pe cei care permit jefuirea resurselor ucrainene”, a remarcat Borrell.
UE a decis, de asemenea, să sancționeze entitățile iraniene legate de furnizarea de drone de fabricație iraniană către Rusia.
”Pentru prima dată, adăugăm entități din țări terțe la sancțiunile cu dublă utilizare din Rusia. Gărzile Revoluționare din Iran au furnizat Rusiei drone Shahed pentru a ataca infrastructura civilă din Ucraina. Prin urmare, acum adăugăm șapte entități iraniene la regimul nostru cu dublă utilizare. Aceștia sunt acum sub interdicție completă de a vinde articole sensibile Rusiei. Și suntem pregătiți să listăm alte entități iraniene și din alte țări terțe care furnizează tehnologie sensibilă Rusiei. Acest lucru ar trebui să acționeze ca un factor de descurajare puternic pentru alte companii și comercianți internaționali” – a declarat von der Leyen.
De asemenea, a mai anunțat președinta Comisiei Europene, sancțiunile îi vizează și pe propagandiștii Kremlinului.
”Al treilea punct este despre mașina de propagandă a Rusiei. Putin duce război și în spațiul public, cu o armată de propagandiști și rețele de dezinformare. Ei răspândesc minciuni toxice pentru a polariza societățile noastre. Așa că propunem listarea propagandiștilor lui Putin, precum și a altor comandanți militari și politici. Înaltul Reprezentant Borrell vă va oferi mai multe informații despre listările pe care le propunem astăzi” – a spus președinta CE.
În remarcile sale de încheiere, Borrell a subliniat angajamentul UE de a continua să crească presiunea asupra Rusiei. Von der Leyen a făcut, de asemenea, apel la cele 27 de state membre ale UE să aprobe rapid pachetul propus, ca parte a eforturilor de a-l aproba până la 24 februarie când se împlinește un an de la invazia Rusiei în Ucraina.

