Consiliul Național de Securitate și Apărare al Ucrainei a adoptat, la 30 de ani de la obținerea independenței, Strategia pentru politica externă acestei țări, a declarat ministrul de Externe, Dmitro Kuleba, potrivit agenției ucrainene de știri Unian.
„Astăzi a fost un eveniment istoric. Pentru prima dată în 30 de ani de independență, Ucraina a adoptat o strategie de politică externă clară, ușor de înțeles și semnificativă. În ultimii 30 de ani a existat, desigur, și politica externă, dar din cauza lipsei de strategie, de gândire și de abordare, am avut aceste schimbări nefericite, salturi dintr-o parte în alta, și rezultate lipsite de eficiență, nesatisfăcătoare, într-o serie de domenii. Astăzi, datorită adoptării acestei strategii, vom putea elimina aceste probleme „, a spus Kuleba.
Ministrul de externe a adăugat că președintele Volodimir Zelenski a cerut anterior dezvoltarea unei strategii care să fie una de substanță, nu una formală.
„Am obținut acest rezultat. Documentul definește în mod clar obiectivul politicii externe, impunerea Ucrainei în lume ca o țară europeană puternică și autoritară”, a spus Kuleba.
Potrivit acestuia, documentul identifică șase domenii prioritare ale politicii externe.
Prima prioritate este asigurarea suveranității și integrității teritoriale a Ucrainei.
În același timp, ministrul de externe a menționat că îi este foarte recunoscător secretarului Consiliului de Securitate Națională și Apărare, Oleksiy Danilov, pentru aprobarea strategiei în cadrul reuniunii de la Kramatorsk, în regiunea Donetsk.
„Unde putea fi adoptată mai bine dacă nu la o distanță atât mică de teritoriile Ucrainei, ocupate temporar de Rusia”, a spus ministrul.
A doua prioritate este contracararea politicii agresive a Rusiei, a treia este pregătirea aderării la Uniunea Europeană și NATO, a patra este promovarea exporturilor ucrainene și atragerea investițiilor, a cincea este protejarea drepturilor și intereselor cetățenilor ucraineni din străinătate și a șasea este promovarea imaginii pozitive a Ucrainei.
Kuleba a adăugat că strategia este un document voluminos format din 254 de puncte.
Ministrul de externe a mai adăugat că esența strategiei poate fi sistematizată pe trei filoane.
- „Primul: Ucraina este un stat participant activ la politica internațională.
- Al doilea: Ucraina construiește o arhitectură de securitate pentru sine, pentru regiune și pentru lume.
- Și al treilea: Ucraina este o țară cu noi oportunități economice.
Acestea sunt cele trei principii și abordări pentru fiecare pas pe care îl facem pe plan extern” – a mai declarat ministrul Kuleba.

