Ministerul Afacerilor Externe a reacționat, marți, la declarația pro-georgistă a purtătorului de cuvânt al criminalului de război de la Kremlin.
„Afirmația lui Dmitri Peskov este inacceptabilă dar în linie cu efortul sistematic al Federației Ruse de a manipula și interfera cu procesele democratice din România”, transmite MAE într-o replică la declarația purtătorului de cuvânt al Kremlinului, potrivit căruia alegerile prezidențiale fără participarea lui Călin Georgescu sunt ilegitime.
„Kremlinul constată că eșuează, și de aici frustrarea”, transmite diplomația română.
MAE amintește istoricul de încălcări ale drepturilor omului comise de autoritățile ruse, pentru a sublinia că dictatorul de la Kremlin, care și-a ucis toți contracandidații din ultimele decenii, nu poate da „lecții de democrație”.
„Rusia nu are alegeri libere de aproape 20 ani. Un stat agresor nu poate să dea lecții de democrație. Pentru contrast, în Rusia opoziția nu are parte de acces la instituții și procese legale. Opozanții sunt executați la câțiva metri de Kremlin”, transmite MAE.
Instituția amintește și de declararea drept persona non grata și expulzarea a doi diplomați ruși care sunt acuzați că au intrat în contact și au dirijat o grupare paramilitară din România acuzată penal de trădare.
„România a răspuns deja direct ingerinței străine trimițând acasă pe cei care au ținut legătura cu o grupare paramilitară (de sorginte nazistă) asociată unui candidat, care încerca să răstoarne ordinea democratică constituțională în România”, conchide MAE.
Kremlinul a anunțat, marți, că alegerile prezidențiale din România fără candidatura lui Călin Georgescu, ultranaționalist și prorus, potrivit EFE, “nu vor avea legitimitate”.
“Desigur, dacă este să spunem lucrurilor pe nume, orice scrutin organizat fără el (Georgescu) nu va avea legitimitate”, a declarat reporterilor purtătorul de cuvânt al dictatorului rus, Dmitri Peskov.

