Site icon Investigative Report

Polonia reactivează o comisie împotriva ”influenţei ruse”; noi persoane arestate pentru spionaj ori sabotaj

„Am emis un ordin de constituire a unei comisii care să investigheze influenţa rusă şi belarusă asupra securităţii interne şi intereselor Republicii Polonia în anii 2004-2024”, a afirmat Tusk la o conferinţă de presă.

El l-a numit la conducerea acestei comisii pe şeful serviciului de contrainformaţii militare, generalul Jaroslaw Strozyk, şi a promis că în câteva luni vor fi prezentate primele rezultate ale activităţii comisiei.

În respectiva comisie vor activa între 9 şi 13 persoane, printre care se vor număra specialişti ai serviciilor secrete, militari şi istorici, a detaliat Tusk, care prin decizia anunţată şi-a schimbat punctul de vedere asupra acestei comisii, constituită iniţial de fostul guvern conservator anul trecut.

Aflat atunci în opoziţie cu formaţiunea sa Platforma Civică (PO), Tusk a condamnat crearea acestei comisii, considerând-o un potenţial instrument de represiune politică împotriva lui, întrucât acuzaţiile de cedare în faţa influenţei ruse formulate de acea comisie puteau conduce la interdicţia ocupării unor funcţii publice sau de acces la informaţii clasificate.

În cele din urmă, partidul naţionalist Lege şi Justiţie (PiS) care a condus fostul guvern şi care în prezent se află în opoziţie a suspendat activitatea comisiei, criticată atunci de asemenea de Comisia Europeană şi de SUA.

La conferinţa de presă de marţi, premierul Tusk a confirmat că în cursul nopţii au fost arestate încă trei persoane acuzate de spionaj sau de pregătirea unor acte de sabotaj în favoarea Rusiei, după ce luni au fost arestate nouă persoane sub acuzaţii similare.

Printre acţiunile desfăşurate sau plănuite de acest grup, a continuat premierul polonez, se regăsesc „bătăi, incendii şi tentative de incendiere”. Donald Tusk a sugerat că şi incendiul survenit zilele trecute în cel mai mare mall din capitala Varşovia ar putea fi un act de sabotaj, adăugând că anchetatorii polonezi încă investighează dacă a existat o implicare a Rusiei.

În plus, premierul polonez a acuzat Rusia că organizează şi coordonează traficul de migranţi din Africa ce încearcă să pătrundă în Polonia prin Belarus. „Astăzi, am primit o confirmare că presiunea la frontiera estică a Poloniei nu este o migraţie spontană de persoane care fug din diferite ţări”, a indicat Donald Tusk, argumentând că „peste 90% dintre persoanele care trec ilegal frontiera poloneză au vize ruseşti”.

Potrivit premierului polonez, care a spus că-şi sprijină afirmaţiile pe rapoarte ale serviciilor de informaţii poloneze şi aliate, centre ruseşti pentru recrutarea migranţilor există la ora actuală în ţări precum Somalia, Eritreea, Yemen sau Etiopia.

Tranzitând „o ţară arabă, migranţii ajung cel mai adesea la Moscova cu avionul”, iar „de acolo sunt transportaţi către Belarus pe şosea sau cu trenul în mod organizat”, a mai spus Donald Tusk, care a vorbit despre mii de migranţi aflaţi în „mai multe locuri de concentrare” pe teritoriul rus.

Exit mobile version