Președintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban, a anunțat marți că a cerut comisiilor juridice un punct de vedere în legătură cu demersul fostului Avocat al Poporului, Renate Weber, care a acționat în justiție Parlamentul după ce a fost revocată, și că instituția va fi prezentă la primul termen al procesului
„Noi am avut argumente foarte solide: încălcarea de Constituție și a legislației țării, făcute de Avocatul Poporului. În baza acestor argumente, am decis revocarea din funcție a doamnei Renate Weber. Iar eu v-am spus așa, ca o propoziție: Renate Weber a acționat ca un avocat al PSD și a pus în pericol viața și sănătatea românilor”, a declarat Ludovic Orban la Parlament.
Întrebat cu privire la ce decizie va lua coaliția în cazul în care CCR va decide că revocarea acesteia a fost neconstituțională, Ludovic Orban a spus că va ține cont de hotărârea Curții, ”chiar dacă e condusă de Dorneanu care a dat decizii care nu au nicio legătură cu Constituția”.
Renate Weber, a contestat la Curtea de Apel București decizia de revocare a sa din funcția de Avocat al Poporului, luată de Parlament, pe 16 iunie.
Următorul termen în acest proces este stabilit pentru 2 iulie.
De asemenea, Curtea Constituţională dezbate, marţi, sesizarea PSD cu privire la hotărârea Parlamentului de revocare a Renatei Weber din funcţia de Avocat al Poporului și este așteptată o decizie în acest sens.

