AcasăAgenda ZileiS-a umflat tărâța-n ei: Israelul interzice consulatului Spaniei la Ierusalim să furnizeze...

S-a umflat tărâța-n ei: Israelul interzice consulatului Spaniei la Ierusalim să furnizeze servicii palestinienilor începând cu 1 iunie

Ministerul de Externe israelian a interzis luni consulatului Spaniei la Ierusalim să furnizeze servicii rezidenților Autorității Palestiniene  începând cu 1 iunie, ca răspuns la recunoaşterea de către Madrid a statului Palestina, potrivit unui comunicat al diplomaţiei israeliene, relatează AFP.

Începând cu 1 iunie, consulatul Spaniei la Ierusalim „va fi autorizat să furnizeze servicii consulare numai rezidenţilor circumscripţiei consulare de la Ierusalim, şi nu va fi autorizat (…) să exercite o activitate consulară pentru rezidenţii Autorităţii Palestiniene”, se arată în comunicat.

Ministrul de externe israelian Israel Katz a declarat într-un comunicat separat că „astăzi (luni) am implementat măsuri punitive preliminare împotriva consulatului spaniol de la Ierusalim, ca urmare a recunoaşterii de către guvernul spaniol a unui stat palestinian”.

„Nu tolerăm atacurile asupra suveranităţii şi securităţii Israelului”, a adăugat Katz.

Decizia luată vine după ce, vineri, același ministru israelian a anunțat că „a decis să taie legătura” între consulatul Spaniei la Ierusalim şi palestinieni, „ca răspuns” la recenta recunoaştere de către Madrid a statului Palestina şi la un „îndemn antisemit” al unui ministru spaniol.

„Am decis să rup legătura între reprezentarea (diplomatică) spaniolă în Israel şi palestinieni şi să interzic consulatului Spaniei de la Ierusalim să furnizeze servicii palestinienilor din Cisiordania”, a scris Katz pe reţeaua socială X.

Ministrul a afirmat că a luat aceste măsuri „ca răspuns la recunoaşterea unui stat palestinian de către Spania şi la apelul antisemit (al unei membre a guvernului spaniol) nu pur şi simplu de a recunoaşte un stat palestinian, ci de ‘a elibera Palestina de la râu până la mare'”.

Astfel, joi, ambasadoarea Israelului în Spania a condamnat drept „un apel la eliminarea Israelului” declaraţiile făcute de numărul trei al guvernului spaniol, Yolanda Diaz, şefa partidului de extremă stânga Sumar şi ministru al muncii.

„Salutăm astăzi faptul că Spania recunoaşte statul Palestina”, însă „nu ne putem opri aici. Palestina va fi liberă de la râu până la mare„, a declarat Diaz pe platforma X, denunţând un „genocid al poporului palestinian”.

Scandat în timpul manifestaţiilor în susţinerea palestinienilor, acest slogan face referire la frontierele statului Palestina sub mandat britanic, care se întindea de la râul Iordan până la Mediterana, înainte de crearea statului Israel în 1948. El este interpretat de detractorii săi, în special de guvernul israelian, drept un apel la eliminarea Israelului.

Spania este una dintre ţările europene care a criticat cel mai vehement Israelul pentru războiul din Gaza.

Spania, Irlanda şi Norvegia şi-au anunţat săptămâna trecută decizia de a recunoaşte statul Palestina, începând cu 28 mai, provocând astfel nemulţumirea Israelului.

About The Author

Dan Badea
Dan Badea
Jurnalist de investigații din 1990, licențiat în matematică. Instituții mass media pentru care am lucrat în ultimii 30 de ani: Expres, Ultimul Cuvânt, Tele7 abc, Televiziunea Română, Evenimentul Zilei, Adevărul, Bilanț, Prezent, Interesul Public, Gardianul, Curentul. Autor al volumului ”Averea Președintelui. Conturile Ceaușescu” - Nemira, 1998.
Articole asemanătoare

Cele mai accesate