Polițiștii din Constanța au pus în aplicare miercuri 56 de mandate de percheziţie domiciliară și au adus la audieri 63 de persoane bănuite de săvârşirea infracţiunilor de înşelăciune, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi fals în declaraţii.
”Din cercetări a reieşit faptul că un bărbat, în calitate de administrator al unei societăţi comerciale, ar fi întocmit, în fals, contracte de cesiune de drepturi de autor, pe numele a 90 de persoane, care aveau ca obiect evenimente la care aceştia trebuiau să participe, în calitate de artişti, şi care urmau să se desfăşoare la diferite localuri din judeţul Constanţa”, se arată într-un comunicat al IGPR.
Conform sursei citate, persoanele cercetate ”ar fi indus în eroare sau ar fi încercat să inducă în eroare o instituţie publică din Constanţa”.
Mai exact, aceștia au depus ”cereri prin care solicitau indemnizaţii lunare pentru perioada octombrie 2020 – ianuarie 2021, utilizând contractele de cesiune drepturi de autor încheiate cu societatea comercială a bărbatului menţionat iniţial, declarând că le-ar fi fost întreruptă activitatea de artist ca urmare a pandemiei COVID-19, deşi aceştia fie nu aveau calitatea de artist, fie nu îndeplineau condiţiile pentru obţinerea indemnizaţiei”, se mai arată în comunicatul citat.
La finalizarea percheziţiilor, au fost depistate şi conduse la sediu, pentru audieri, 63 de persoane.
Prejudiciul estimat este de peste 700.000 de lei.
În comunicat nu se precizează numele instituției publice prejudiciate, dar se spune că la activităţi au participat, printre alții, și poliţişti din cadrul Secţiei Regionale de Poliţie Transporturi Constanţa, ai Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Constanţa şi ai Serviciului de Poliţie Transporturi Maritime.
