AcasăAgenda ZileiZelenski, invitat să-şi prezinte ''planul de victorie'' la summitul UE

Zelenski, invitat să-şi prezinte ”planul de victorie” la summitul UE

Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a anunţat marţi că l-a invitat pe preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski să-şi prezinte „planul de victorie” pentru înfrângerea Rusiei în cadrul unui summit UE săptămâna aceasta, relatează AFP.

Zelenski caută să obţină sprijinul aliaţilor occidentali ai Kievului, în timp ce invazia Ucrainei de către Rusia intră în al treilea an.

Pe reţelele de socializare, Charles Michel a spus că l-a invitat pe Zelenski „la summitul Consiliului European joi, 17 octombrie, pentru a face un bilanţ al ultimelor evoluţii ale războiului Rusiei împotriva Ucrainei şi pentru a-şi prezenta planul de victorie”.

Sprijinul militar pentru Kiev şi consolidarea sectorului energetic al Ucrainei, deja afectat, se află printre subiectele de pe agenda reuniunii liderilor celor 27 de ţări ale Uniunii Europene care va avea loc joi la Bruxelles.

Săptămâna trecută, Zelenski a vizitat rapid câteva capitale europene, în special Berlin, Londra, Paris şi Roma, în timp ce ţara sa se confruntă cu o a treia iarnă de război.

About The Author

Dan Badea
Dan Badea
Jurnalist de investigații din 1990, licențiat în matematică. Instituții mass media pentru care am lucrat în ultimii 30 de ani: Expres, Ultimul Cuvânt, Tele7 abc, Televiziunea Română, Evenimentul Zilei, Adevărul, Bilanț, Prezent, Interesul Public, Gardianul, Curentul. Autor al volumului ”Averea Președintelui. Conturile Ceaușescu” - Nemira, 1998.
Articole asemanătoare

Cele mai accesate