marți, noiembrie 11, 2025
AcasăAgenda ZileiServiciul de informații al Apărării din Ucraina: Kremlinul plănuiește să arunce în...

Serviciul de informații al Apărării din Ucraina: Kremlinul plănuiește să arunce în aer blocuri din Mozyr pentru a atrage Belarus în război

Serviciul de informații al Apărării din Ucraina susține, într-un comunicat oficial, că Rusia va încerca să implice Belarus într-un conflict militar cu Ucraina, înscenând o serie de provocări, inclusiv aruncând în aer blocuri de locuințe din orașul Mozyr (Belarus), după scenariul aplicat în războiul din Cecenia.

Conform datelor obținute de Direcția Principală de Informații a Ministerului Apărării ucrainean, Rusia ar fi trimis deja la Mozyr grupuri de sabotaj formate din persoane care pretind că sunt civili, pentru a pune la cale aceste provocări.

”Știm că unul dintre aceste grupuri plănuiește să declanșeze o serie de atacuri teroriste pe teritoriul Belarusului. Serviciul secret militar din Rusia (GRU) intenționează să lovească cu rachete și focuri de artilerie Rafinăria din Mozyl, precum și infrastructura civilă și cartiere rezidențiale. Aceste atacuri vor fi însoțite de explozii în blocuri, spitale și școli”, se arată în comunicatul oficial.

Potrivit serviciului secret ucrainean, grupurile de ruși care sunt deja în Belarus includ și membri ai serviciului secret de la Moscova, dar și mercenari care lucrează pentru companii militare private controlate de Serghei Șoigu (ministrul rus al Apărării) și de Evgheni Prigojin (un antreprenor rus apropiat de Putin și despre care s-a scris în presă că ar avea legături cu grupul Wagner), scrie Ukrainska Pravda.

Serviciul de secret ucrainean mai susține în comunicat că ofițeri ai armatei din Belarus au avut acces la aceste informații și, drept consecință, au început deja să facă aranjamentele necesare pentru a-și evacua familiile din Mozyr, unde ar urma să aibă loc atentatele.

Conform presei ucrainene, Rusia intenționează să aplice astfel scenariul similar folosit în războiul din Cecenia, când forțe speciale rusești au aruncat în aer cartiere rezidențiale din orașul Ryazan și apoi au dat vina pe ”militanții ceceni”.

Strategii de la Kremlin cred că, dacă un atac similar ar fi organizat acum în Belarus, i s-ar da autoproclamatului președinte Alexander Lukașenco pretextul formal pentru a alătura această țară Rusiei în războiul purtat împotriva Ucrainei, se mai arată în raport.

About The Author

Articole asemanătoare

Cele mai accesate