Medicul Ioana Mihăilă, fost președinte al PLUS Bihor, este noua propunere a USR PLUS pentru funcția de ministru al Sănătății, vacantată după demiterea lui Vlad Voiculescu. Propunerea, care a întrunit unanimitate în USR PLUS, a fost acceptată de premierul Florin Câțu și înaintată deja la Cotroceni.
Ea a îndeplinit funcția de secretar de stat în Ministerul Sănătății, în mandatul lui Vlad Voiculescu, de la începutul anului 2021, coordonând activitățile de gestionare a investițiilor în sistemul medical românesc din fonduri externe și elaborarea componentei de sănătate din Planul Național de Redresare și Reziliență.
„Prioritatea mea va fi rezolvarea crizei sanitare prin măsuri concrete care să vină în sprijinul spitalelor. Sunt medic și cunosc îndeaproape care este situația din spitale și cu ce se confruntă colegii mei de mai bine de un an. Au nevoie de soluții ferme și clare și asta îmi propun să fac, alături de colegii mei din minister – să venim în ajutorul lor, iar tot ce a fost făcut bun până acum va fi continuat” a declarat Ioana Mihăilă, într-un comunicat transmis presei de USR PLUS.
„Rămân consecventă angajamentelor pe care mi le-am asumat ca secretar de stat în Ministerul Sănătății: refacerea infrastructurii de sănătate, sprijinirea segmentului ambulatoriu și a medicinei de familie, precum și alocarea finanțărilor pe criterii obiective. Depolitizarea sistemului de sănătate va fi un punct esențial al mandatului meu” – a mai spus Mihăilă.
Ioana Mihăilă a candidat din partea PLUS, fără succes, la Primăria Oradea și deține, împreună cu soțul, o clinică medicală în Oradea.
