Primarul general, Gabriela Firea, se consideră furată la alegerile locale din 27 septembrie, afirmând că au fost câştigate prin fraudă, măsluire, viciere.
„O îmbrăţişare, o floare şi mii de mulţumiri celor 250 de mii de bucureşteni care m-au votat! Vă voi purta în suflet toată viaţa! Din păcate, din cei un milion opt sute de mii de alegători înscrişi în liste, au participat la vot doar 650 de mii. Pentru a-mi fi continuat activitatea şi proiectele, ne-au lipsit doar 30 de mii de voturi – foarte puţin raportat la cele aproape două milioane de bucureşteni cu drept de vot. Puteţi calcula, având 1.200 de secţii de votare, câte procese verbale trebuiau modificate, aşa cum s-a intervenit pe ele cu carioca sau pix mai gros, şi câte voturi exprimate pentru mine trebuiau trecute fără temei la nule. Sunt mii de astfel de voturi anulate la BEM. Nimeni nu mai vrea să le numere, totul se închide azi, s-a pus capac peste adevăr. Ce voi face in continuare? Voi încerca, după puterile mele, să apăr voturile cetăţenilor, adică esenţa democraţiei”, a scris Firea pe Facebook.
Potrivit ei, este o luptă inegală, dar doreşte binele acestui oraş.
„Ei, cu toate instituţiile statului de partea lor, cu toate butoanele vizibile şi invizibile. Eu, cu oamenii alături dar fără forţa persuasivo-instituţională. Voi merge mai departe în Justiţie dar, la cum arată lucrurile… în fine, dacă tot au câştigat prin fraudă, măsluire, viciere, măcar să se apuce de treabă. Doresc binele acestui oraş, prin urmare sper ca promisiunile din campanie să fie puse rapid în aplicare. Schemele de marketing şi PR, precum marea realizare care este deschiderea unei uşi, anularea târgului de Crăciun gratuit pentru a face loc unuia cu plata la intrare, anunţarea avariilor – ceea ce se făcea şi până acum, publicarea actelor – sunt toate pe site şi din timpul meu, concedierea unor oameni, etc, nu vor ţine loc adevăratelor realizări pe care le aştepta cei care au votat candidatul providenţial de dreapta. Văd că acum se înghesuie toţi miniştrii să garanteze sprijin: bani cu nemiluita, proiecte peste proiecte, investiţii la centura şi metrou… lapte şi miere!”, a adăugat Firea.
PSD și-a luat mâna de pe Gabriela Firea care se consideră furată la alegeri
Deși Firea vrea să se reia alegerile, liderii PSD nu prea mai sunt de acord cu așa ceva, iar acest lucru a fost lăsat foarte clar să se înțeleagă încă de zilele trecute.
PSD nu vrea să implice partidul în contestarea alegerilor la nivelul municipiului București și o lasă pe Gabriela Firea să se hotărască singură ce va face în continuare după ce se consultă cu avocații partidului.
„Doamna Firea, împreună cu avocații, se consultă și în cel mai scurt timp vă vor anunța ce decizie au luat”, a declarat președintele executiv al partidului, Sorin Grindeanu.