AcasăAgenda ZileiSuspect de Spionaj: Trump a sustras de la Casa Albă documente Top...

Suspect de Spionaj: Trump a sustras de la Casa Albă documente Top Secret, inclusiv despre arsenalul nuclear american și este suspect de spionaj

Agenţii FBI care au percheziţionat săptămâna aceasta locuinţa fostului preşedinte Donald Trump din Florida căutau documente legate de arme nucleare, a relatat joi Washington Post, conform Reuters. Fostul președinte e bănuit de spionaj și de la reședința sa au fost ridicate peste 20 de cutii cu documente Top Secret care nu aveau ce căuta în posesia sa, deținerea lor neautorizată fiind pedepsită cu până la cinci ani de închisoare.

Departamentul american de Justiţie a cerut joi unui judecător să facă public mandatul care a autorizat percheziţia FBI la Mar-a-Lago, despre care Trump spune că a fost nejustificată şi motivată politic.

Această cerere înseamnă că publicul ar putea afla în curând mai multe despre ceea ce au căutat anchetatorii în timpul acestei percheziţii fără precedent în casa unui fost preşedinte.

Percheziţia a făcut parte dintr-o investigaţie care urmăreşte să stabilească dacă Trump a scos în mod ilegal documente de la Casa Albă în momentul în care a părăsit funcţia în ianuarie 2021, unele dintre acestea fiind considerate clasificate de către Departamentul de Justiţie.

Federalii au recuperat peste 20 de cutii cu documente Top Secret de la reședința lui Trump și este bănuit de spionaj

Ulterior, Reuters a dezvăluit că în cererea de mandat către judecătorul american Bruce Reinhart, Departamentul de Justiție a susținut că are motive probabile să creadă că Trump a încălcat Legea Spionajului, o lege federală care interzice deținerea sau transmiterea de informații privind apărarea națională, clasificate Top Secret.

Agenții FBI au confiscat de la reședința sa peste 30 de articole, inclusiv peste 20 de cutii, file de fotografii, o notă scrisă de mână și acordarea executivă de clemență pentru aliatul lui Trump și consilierul de multă vreme, Roger Stone și a arătat o listă de articole eliminate de pe proprietate. În listă au fost incluse și informații despre „Președintele Franței”.

„Top secret” este cel mai înalt nivel de clasificare, rezervat celor mai secrete informații de securitate națională din țară. De obicei, este păstrat în facilități guvernamentale speciale, deoarece dezvăluirea lor ar putea cauza daune grave securității naționale.

Numeroase legi federale interzic manipularea greșită a materialelor clasificate, inclusiv Legea privind spionajul, precum și un alt statut care interzice îndepărtarea și păstrarea neautorizată a documentelor sau materialelor clasificate. Trump a mărit pedepsele pentru această faptă în timp ce era în funcție, infracțiunea pedepsindu-se cu până la cinci ani de închisoare.

Procurorul general Merrick Garland, cel mai înalt responsabil cu aplicarea legii şi care a fost numit de preşedintele democrat Joe Biden, a declarat într-o conferinţă de presă că a aprobat personal percheziţia. El nu a dezvăluit motivele şi rezultatele operaţiunii, dar a anunţat – în mod neobişnuit – că a cerut ca mandatul de percheziţie să fie făcut public.

Departamentul de Justiţie doreşte, de asemenea, să facă publică o listă a obiectelor confiscate.

”Departamentul nu ia o astfel de decizie cu uşurinţă. Atunci când este posibil, o practică standard este să se caute mijloace mai puţin intruzive ca alternativă la o percheziţie şi să se restrângă domeniul de aplicare a oricărei percheziţii care este efectuată”, a declarat Garland.

Decizia sa de a confirma public percheziţia a fost extrem de neobişnuită. De obicei, oficialii responsabili cu aplicarea legii în SUA nu discută despre investigaţiile în curs pentru a proteja drepturile persoanelor. În acest caz, Trump însuşi a anunţat percheziţia într-o declaraţie luni seara.

Garland a declarat că Departamentul de Justiţie a cerut ca mandatul să fie făcut public „în lumina confirmării publice a fostului preşedinte cu privire la percheziţie, a circumstanţelor şi a interesului public semnificativ în această chestiune”.

O sursă familiarizată cu cazul a declarat că FBI a recuperat aproximativ 10 cutii de pe proprietatea lui Trump în timpul căutărilor.

Percheziţia fără precedent a FBI la domiciliul unui fost preşedinte american a avut loc luni la reşedinţa de lux a lui Donald Trump de la Mar-a-Lago, în Florida.

Indignat, cel de-al 45-lea preşedinte american a scris joi pe reţeaua sa de socializare Truth Social că avocaţii săi erau în curs de a coopera ”pe deplin” cu autorităţile când ”brusc şi fără avertisment, Mar-a-Lago a fost percheziţionat, la 06:30 dimineaţa, de un număr FOARTE mare de agenţi”, relatează AFP.

El s-a plâns că agenţii au „percheziţionat dulapurile (fostei n.e.) primei doamne, hainele şi bunurile sale”, lăsându-le într-o „relativă dezordine”. Cu o zi înainte, miercuri, el sugerase că FBI ar fi putut „planta” probe împotriva sa în această operaţiune.

Trump obsedat de arsenalul nuclear al SUA: Avem lucruri despre care Putin și Xi nu au auzit niciodată până acum

Vineri dimineață însă, Trump a declarat în continuare, prin intermediul platformei sale de socializare Truth Social, că el crede că „problema armelor nucleare este o farsă”, comparând-o cu alte investigații pe care le-a numit farse, în trecut, inclusiv ancheta Mueller privind acuzațiile de coluziune între Rusia şi campania sa electorală, înaintea alegerilor prezidenţiale din 2016.

Trump a fost în mod deosebit preocupat de arsenalul nuclear al SUA în timp ce a fost la Casa Albă și s-a lăudat că este la curent cu informații extrem de secrete.

În vara lui 2017, el le-a spus liderilor militari americani că își dorește un arsenal comparabil cu cel din războiul rece, care ar fi implicat o creștere de zece ori, o cerere care l-a determinat pe secretarul de stat de atunci, Rex Tillerson, să-l descrie drept un „ nenorocit”.

Trump a amenințat public că va distruge atât Coreea de Nord, cât și Afganistan, potrivit The Guardian.

Fostul președinte iresponsabil de la Casa Albă a mers însă și mai departe cu trădarea. Astfel, în cartea sa despre președinția lui Trump, Rage, Bob Woodward l-a citat pe fostul președinte care i-a spus: „Avem lucruri despre care nici măcar nu ați văzut sau auzit. Avem lucruri despre care Putin și Xi nu au auzit niciodată până acum. Ceea ce avem este incredibil.” – i-a declarat Trump.

Woodward a susținut că ulterior i s-a spus că SUA au într-adevăr un nou sistem de arme nespecificat, iar oficialii au fost „surprinși” că Trump a dezvăluit aceste informații.

După ce-a fost de acord cu desecretizarea mandatului de percheziție, măscăriciul a refuzat apoi s-o facă publică

Niciodată până acum un fost ocupant al Casei Albe nu a fost supus unui asemenea control judiciar. Susţinătorii republicani ai fostului preşedinte, cunoscuţi pentru sprijinul lor faţă de forţele de ordine, au criticat vehement FBI-ul.

Trump nu se afla în Florida în momentul percheziţiei. La sfârşitul zilei de joi, el a cerut publicarea imediată a documentelor legate de operaţiune.

”Nu numai că nu mă voi opune publicării documentelor legate de raidul şi spargerea neamericană, nejustificată şi inutilă a casei mele din Palm Beach, Florida, Mar-a-Lago, dar voi face un pas mai departe, cerând publicarea imediată a acestor documente, chiar dacă au fost scrise de democraţi radicali de stânga şi de posibili viitori adversari politici care au un interes puternic şi foarte direct în a mă ataca, aşa cum au făcut-o în ultimii şase ani”, a declarat el pe platforma sa Truth Social.

Trump, care a primit o copie a mandatului, dar nu a dezvăluit-o, a avut termen până vineri la ora 15.00 (19.00 GMT) să conteste cererea.

Cazul se află în faţa judecătorului magistrat al Statelor Unite Bruce Reinhart, care a analizat mandatul pentru a se asigura că Departamentul de Justiţie a avut suficiente motive probabile pentru percheziţie.

Deşi a solicitat desecretizarea mandatului, Departamentul de Justiţie nu a cerut judecătorului să desecretizeze declaraţia sub jurământ în sprijinul mandatului, al cărei conţinut ar putea include informaţii clasificate.

Doi dintre avocaţii lui Trump, Evan Corcoran şi John Rowley, nu au răspuns la o solicitare de comentarii, scrie Reuters.

Percheziţia fără precedent reprezintă o escaladare semnificativă a uneia dintre numeroasele investigaţii federale şi statale cu care se confruntă Trump, legate de perioada în care a fost preşedinte şi de afacerile sale private.

Aceasta include o investigaţie separată a Departamentului de Justiţie privind o tentativă eşuată a aliaţilor lui Trump de a influenţa alegerile prezidenţiale din 2020 prin prezentarea unor liste electorale frauduloase.

Ancheta privind eliminarea de către Trump a unor documente a început anul acesta, după ce Arhivele Naţionale au făcut o sesizare către departament.

Fostul arhivist David Ferriero a declarat anterior că Trump a returnat guvernului 15 cutii în ianuarie 2022. Arhivele au descoperit ulterior că unele dintre articole erau „marcate ca fiind informaţii clasificate de securitate naţională”.

Cu câteva luni înainte de percheziţie, agenţii FBI au vizitat proprietatea lui Trump pentru a cerceta cutiile dintr-o cameră de depozitare încuiată, potrivit unei persoane familiare cu vizita.

About The Author

Dan Badea
Dan Badea
Jurnalist de investigații din 1990, licențiat în matematică. Instituții mass media pentru care am lucrat în ultimii 30 de ani: Expres, Ultimul Cuvânt, Tele7 abc, Televiziunea Română, Evenimentul Zilei, Adevărul, Bilanț, Prezent, Interesul Public, Gardianul, Curentul. Autor al volumului ”Averea Președintelui. Conturile Ceaușescu” - Nemira, 1998.
Articole asemanătoare

Cele mai accesate