AcasăAgenda ZileiSondaj: Aproape 20% dintre angajaţi se aşteaptă să primească prime de Crăciun

Sondaj: Aproape 20% dintre angajaţi se aşteaptă să primească prime de Crăciun

Aproape 20% dintre angajaţi se aşteaptă să primească prime de Crăciun din partea angajatorului, se arată într-un sondaj realizat de BestJobs.ro. Mai mult, peste 40% dintre angajaţi speră să primească măcar un cadou simbolic din partea angajatorului.

Aproape trei sferturi dintre respondenţi sunt convinşi că valoarea cadourilor sau a primelor pe care le vor primi în acest an nu va fi mai mare decât cea a primelor sau cadourilor primite cu ocazia sărbătorilor de anul trecut.

„Aproape 30% dintre angajaţi se aşteaptă ca bugetul de cadouri să fie sub 400 lei anul acesta, puţin peste 17% cred că valoarea bonusului sau cadoului primit de Crăciun din partea firmei va fi de până în 1.000 lei şi doar 5% se aşteaptă să fie răsplătiţi de angajator cu o sumă mai mare de 1.000 lei”, se arată în analiza BestJobs. ro

Cu privire la cadourile pe care intenţionează să le ofere celor apropiaţi de sărbători:

  • peste 25% dintre respondenţii la sondaj vor aloca în acest an între 100 şi 300 de lei,
  • 14% au în plan să cheltuiască până la 500 de lei,
  • iar 13% au pentru Crăciun şi Revelion un buget de cadouri sub 100 de lei.

Peste 70% dintre respondenţi afirmă că îşi vor petrece şi Crăciunul şi Revelionul acasă, cu familia, menţionează BestJobs. Sondajul a fost efectuat în perioada 5-18 decembrie 2020, pe un eşantion de 1.211 de utilizatori de internet din România.

About The Author

Articole asemanătoare

Cele mai accesate